Neobloggare:
Hanna Wagenius
Alliansen som varumärke?
Alliansen som varumärke?
 
Neobloggare:
Joakim Lundblad
Mellan profetior och kvalificerade gissningar
Mellan profetior och kvalificerade gissningar
 
Neobloggare:
Mårten Schultz
Feltänkt om burka
Feltänkt om burka
 
 

Att göra: Rösta nej till FRA-lagen

by Mattias Svensson — last modified 2009-10-14 08:20
Filed Under:

Det radikala politiska skiftet under Alliansregeringen har dessvärre inte handlat om skattesänkningar, myndighetsnedläggningar eller frihetsreformer, även om långsamma steg i rätt riktning varit melodin. Systemskiftet kom istället rörande övervakningsstaten. Från den på många områden löjligt försiktiga regeringen Reinfeldt har det formligen sprutat ut förslag om att på olika sätt inskränka friheten på nätet: datalagringsdirektivet, EU:s telekompaket, IPRED, Stockholmsprogrammet och kanske framför allt: FRA-lagen.

Än är det inte för sent. Allt som krävs för att inte koppla in kablarna för massavlyssning i december i år är ett knappt tiotal borgerliga riksdagsledamöter med integritet nog att stå för sin uppfattning. Då faller förslaget i kammaren idag, med den bieffekten att riksdagen återupprättas som demokratins hemvist snarare än en dörrmatta.

 

Det mesta är sagt, men läs Mathias Sundin, en riksdagskandidat av den mer rakryggade sorten, och missa inte Henrik Oscarssons historiska perspektiv på militär övervakning och det futila i kontrollstationer. För ärrade partistrateger som inte förmår se frågor i dimensionen rätt och fel rekommenderas Peter Wennblads klassiska inlägg Därför är FRA-lagen en katastrof för Alliansen

.

Document Actions

Mattias Svensson på rull

Avatar Posted by Annika Beijbom at 2009-10-14 13:37
Hej Mattias,
Hoppas allt ok där. Har neobloggen och dig på metro-bloggen på rull på min blogg men undrar om det är ngn blogg m dig jag missar ev pga att du har en namne som är kd:are(?) Känns viktigt att hålla sig ajour med liberala opinionen så det vore kanon att veta exakt så jag får med all relevant info..
Allt gott:)
//Annika Beijbom

Namne

Avatar Posted by Mattias $ at 2009-10-14 14:25
Det är en namne som är kristdemokrat, inte jag alltså.

Add comment

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.

(Required)
Tell us your name.
(Required)
Enter your e-mail address.
(Required)
(Required)
(Required)
Enter the word

 

 

Neo rekryterar toppbloggare

PR-konsulten och debattören Johan Ingerö börjar efter årsskiftet som ny redaktör på magasinet Neo. Han kommer att ha särskilt ansvar för tidskriftens utveckling på nätet. I samband med att Johan Ingerö blir ny redaktör på Neo flyttas hans välbesökta blogg till Neos hemsida.

Läs pressmeddelandet här (PDF)

Prenumerera på Neo

Prenumerera på Neo

RSS

Prenumerera på de senaste nyheterna från magasinetneo.se via RSS!

Presentkort

Neos presentkort (passande för t.ex. gåvoprenumerationer) finns att ladda hem i:

Ge ett bidrag

Ge gärna ett bidrag till Neo.
Läs mer här

Samarbeta med Neo

Studentrepresentant
Bli vår vän på universitet eller högskola.

Återförsäljare
Sälj Neo i butik.